sobota, 15 grudnia 2012

Zmiany VAT

Śledząc postępy prac nad nowymi przepisami wiemy, że w przyszłym roku wejdą najprawdopodobniej w życie 2 ustawy:
  1. tzw. ustawa o zmianach VAT, czyli "o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw" 
  2. tzw. trzecia ustawa deregulacyjna "o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce" 
Mamy jeszcze trochę czasu na przygotowanie się do nowych przepisów, ponieważ z ostatnich poprawek Senatu do ustawy wynika, że wejdą w życie dopiero 1 kwietnia 2013 roku. Na dodatek większość przepisów upraszczających wystawianie faktur wejdzie od 1 stycznia 2014. Tym niemniej staramy się kontynuować analizę nowych ustaw i ich wpływu na program księgowy mKsiegowa.pl.

W kolejnym wpisie zajmę się fakturami zbiorczymi, zaliczkowymi, korygującymi oraz niektórymi innymi przepisami.

Faktura zbiorcza 
Zgodnie z projektem rozporządzenia Ministra Finansów faktura może dokumentować kilka odrębnych dostaw towarów lub świadczenia usług dokonanych w trakcie miesiąca, jeżeli zostanie wystawiona nie później niż ostatniego dnia miesiąca, w którym wydano towar lub wykonano usługę.
Fakturę zbiorczą w programie mKsiegowa.pl wystawia się w opcji „Faktura VAT do WZ”. Na podstawie kilku dokumentów WZ można wystawić fakturę zbiorczą. Dokumenty WZ służą zarówno do udokumentowania wydania towarów, jak i potwierdzenia świadczenia usług. 

Dopiski na fakturach w przypadku niektórych dostaw i usług 
W przypadku świadczenia usług turystyki, dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków dla których podstawę opodatkowania stanowi kwota marży, faktura powinna zawierać wyrazy „procedura marży dla biur podróży”, „procedura marży – towary używane”, „procedura marży – dzieła sztuki” lub „procedura marży – przedmioty kolekcjonerskie i antyki” – art. 106e, pkt 2 oraz 3.
Program mKsiegowa.pl pozwala dodać powyższe wyrazy albo w „Ustawienia systemowe i księgi głównej” jako „Stała sentencja na fakturach”, albo bezpośrednio w opisie każdej faktury. 


Faktura wystawiana w imieniu podatnika lub przez osobę trzecią
Faktury można wystawiać w imieniu i na rzecz podatnika upoważniona przez niego osoba trzecia, w szczególności jego przedstawiciel podatkowy.
Może się to odbywać w programie mKsiegowa.pl poprzez stworzenie osobnego loginu dla przedstawiciela podatkowego z uprawnieniami pozwalającymi jedynie na wystawianie faktur. Użytkownika takiego może stworzyć administrator programu. Program rejestruje kto wystawił każdą fakturę. 

Faktury zaliczkowe
Zgodnie z Art. 106b. ust.1. pkt 4) ustawy podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem sprzedaży, dostawy towarów lub przed rozpoczęciem świadczenia usługi.
Program mKsiegowa.pl obsługuje w pełni taką sytuację i posiada zaawansowany mechanizm wystawiania faktur zaliczkowych. 
Z kolei Zgodnie z Art. 106f. ust.3. określa tryb wystawiania faktury końcowej. Wystawia się ją, jeżeli faktura zaliczkowa, nie obejmuje całości zapłaty. W takiej sytuacji, w fakturze końcowej wystawianej po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi sumę wartości towarów lub usług pomniejsza się o wartość otrzymanych części zapłaty, a kwotę podatku pomniejsza się o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach zaliczkowych dokumentujących otrzymanie części zapłaty. Faktura końcowa powinna również zawierać numery faktur zaliczkowych wystawionych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.
Program mKsiegowa.pl jest w pełni dostosowany do obsługi faktur końcowych.

Faktury korygujące
Art. 106j. pkt 1. określa, że należy wystawić fakturę korygującą w przypadku gdy po wystawieniu faktury:
1) udzielono obniżki ceny w formie rabatu,
2) udzielono opustów i obniżek cen,
3) dokonano zwrotu podatnikowi towarów i opakowań,
4) dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty,
5) podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury
Program mksiegowa.pl posiada rozbudowaną możliwość wystawiania faktur korygujących.

Zapraszam do kolejnych wpisów - już wkrótce.
Zespół mKsiegowa.pl

6 komentarzy:

  1. Bardzo przydał mi się Twój post, dzięki! :) Na szczęście, sprawami księgowości mojej firmy zajmuje się pan Jeżak (znajdziecie go na jego stronie, http://jezak.pl/en/services/), z którego usług jestem bardzo zadowolona. Polecam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
  2. www.biurofinansowekk.com – ogromna wiedza i doświadczenie z zakresu księgowości. Biuro rachunkowe godne polecenia!

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja korzystam z usług i programów ifirma i jestem bardzo zadowolona z ich usług :)
    Nie mam żadnych problemów, a program do wystawiania faktur jest bardzo prosty w obłudze - w ogóle się nie znam na księgowości, a nie mam problemów z wystawianiem faktur :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Z tego co ja się orientuję to co roku mogą być jakieś zamiany w wartościach VAT. Ja jednak i tak najczęściej wymieniam walutę więc mnie to raczej nie dotyczy. Tym bardziej, że korzystając z zaufanego kantoru online https://cinkciarz.pl/wymiana-walut mam pewność że wszystko odbywa się w bezpieczny sposób.

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo fajnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  6. Co do kwestii usług księgowych to moim zdaniem warto nawiązać współpracę z https://wzpartners.pl/oferta/uslugi-ksiegowe/ i mieć pewność, że wszystko jest prowadzone prawidłowo. To ważne by nie mieć później problemów ze skarbówką

    OdpowiedzUsuń