poniedziałek, 30 grudnia 2013

Ważna zmiana VAT wchodzi w życie już 1 stycznia 2014


W dzisiejszym wpisie zajmiemy się kluczowymi zmianami, jakie wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2014 w wyniku uchwalenia ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.

Moment powstania obowiązku podatkowego

Moment powstania obowiązku podatkowego - to jest zmiana, która wymaga największych przygotowań ze strony przedsiębiorstw.

Dostosowaliśmy program księgowy mKsiegowa.pl do nowych przepisów tak, aby nasi klienci mogli bez problemu spełnić wymagania nowej ustawy.

Kluczową zmianą jest to, że data wystawienia faktury nie będzie już decydowała o tym, w jakim terminie należy ująć czynność opodatkowaną podatkiem VAT.

Decydujące znaczenie zyskuje data wykonania usługi lub wydania towaru.  Podobnie, jeżeli przedsiębiorca otrzyma zapłatę lub jej część przed dniem wydania towaru lub wykonania usługi, wówczas data zapłaty będzie datą powstania obowiązku podatkowego.

W praktyce dla każdej firmy oznacza to konieczność poinstruowania swoich pracowników w jaki sposób dokumentować sprzedaż od nowego roku. Moment faktycznej dostawy towaru lub wykonania usługi musi być, w związku z nowymi przepisami, udokumentowany właściwie. Kluczowe znaczenie mają teraz dokumenty, którymi zwykle są:
  • dla dostawy towarów dokument WZ,
  • dla wykonanej usługi protokół odbioru lub jakaś inna forma potwierdzenia jej wykonania.

Termin wystawienia faktury sprzedaży

Zgodnie z Art. 1, pkt 50 ustawy nowelizującej na podatniku zobowiązany jest do wystawienia faktury za wykonane usługi lub zrealizowane dostawy. Fakturę wystawia się nie później niż 15tego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę.

Od zasady tej jest kilka wyjątków. Najważniejszym wyjątkiem jest przypadek otrzymania całości lub części zapłaty przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi.

W ramach przygotowań do nowych przepisów niezbędne może być przekazanie odpowiedniej instrukcji osobom odpowiedzialnym za wystawianie faktur sprzedaży. Przykładowa treść instrukcji:

Sprawdzić przed 15tym kolejnego miesiąca, czy wszystkie dostarczone towary lub wykonane usługi z poprzedniego miesiąca zostały zafakturowane.

Praktyczny przypadek

Przedsiębiorstwo produkujące urządzenia elektroniczne podpisało umowę na dostawę urządzeń na dzień 16 marca 2014 roku. W wyniku opóźnień w dostawie części składowych urządzenie zostało dostarczone później, czyli w dniu 4 kwietnia tego samego roku.

Pracownik obsługujący sprzedaż powinien:
  1. wystawić dokument WZ z datą 4 kwietnia 2014.
  2. Na podstawie wcześniej stworzonego dokumentu WZ przygotować fakturę sprzedaży z datą rozliczenia VAT z 4 kwietnia. 
  3. Księgowość musi zaksięgować fakturę z datą nie późniejszą niż 15 maja i wykazać ją w deklaracji VAT składanej w maju za miesiąc kwiecień.


9 komentarzy:

  1. Bardzo dobry program do prowadzenia księgowości oferuje ifirma - program do fakturowania. Można w nim robić praktycznie wszystko, czego wymaga się w małej firmie. Wystawiać rachunki i faktury, prowadzić magazyn, czy księgę przychodów i rozchodów. Sama z niego korzystam i jestem bardzo zadowolona.

    OdpowiedzUsuń
  2. Super, dzięki za tak merytoryczny i ciekawy post, oby więcej takich. W naszej firmie korzystamy z efaktury, ponieważ jest to bardziej nowoczesna, a więc szybsza i prostsza forma fakturowania. Całą resztą zajmuje się mój księgowy - dla chętnych polecam zerknąć na stronę: bookkeeping in Warsaw.

    OdpowiedzUsuń
  3. Czy wiecie może czym jest kpir jak prowadzić? Mam zadanie ze szkoły i nie mam pojęcia jak to wyjaśnić. Wszystkie pomysły bardzo docenię i z góry dziękuję za każdego rodzaju pomoc. Jakbyście mogli od razu wyjaśnić na czym to polega to będę wdzięczny

    OdpowiedzUsuń
  4. Niestety, cały czas wchodzą jakieś nowe zmiany w Vat. Ja właśnie zaczynam moją przygodę i jeżeli chodzi o podatki to ciągle w tym się gubie .. Dobrze, ze na start znalazlam firme, ktora wspiera mnie w innych rzeczach. Teraz testuje u siebie rozne rozwiazania od firmy sente. Mam nadzieje, ze wyjdzie z tego cos dobrego :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Według mnie te przepisy zmieniaja sie okropnie szybko i przecietny czlowiek nie jest w stanie tego sprawdzac;) Jedynym rozwiazaniem jest korzystanie z pomocy fachowców. Osobiście polecam księgowość spółki wrocław Ja tam mam problem z głowy:)

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo pomocny w sprawach podatkowych jest doradca podatkowy. Sprawdźcie na stronę http://hftsem.com.pl/5-powodow-dla-ktorych-warto-skorzystac-z-uslug-doradcy-podatkowego/ bo tam znajdziecie kilka powodów właśnie na to by korzystać z takiej specjalistycznej pomocy. oczytajcie bo bardzo ciekawy i pomocny artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  7. W sumie temat jest mi znany, ale to mogę Wam raczej powiedzieć, że księgowa z Gdańska https://ksiegowagdansk.com/ będzie moim wolnym wyborem. Nie wiem, co wy na to, ale moim zdaniem dobrze jest zainteresować się kimś, kto ma doświadczenie. Samemu to można sobie tylko problemów narobić, ot co.

    OdpowiedzUsuń
  8. Zobacz sobie ofertę tej firmy https://wzpartners.pl/oferta/payroll/Zajmują się wspraciem dla firm (księgowość, kadry, doradztwo itd). Myślę, że warto zapoznać się z ofertą i rozważyć współpracę.

    OdpowiedzUsuń