środa, 27 listopada 2013

Sprzedaż internetowa a VAT

Sprzedaż internetowa oraz wysyłkowa nie będzie już wkrótce podlegać specjalnym regulacjom w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego, jak to ma miejsce obecnie. Wynika to z ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. 2013 poz. 35), która wchodzi w życie, w tym zakresie, od 1 stycznia 2014 roku.

Do tej pory obowiązek podatkowy przy sprzedaży wysyłkowej za zaliczeniem pocztowym powstawał z chwilą otrzymania zapłaty.

W wyżej wymienionej ustawie nowelizującej, w roku 2014 znika przepis regulujący sprzedaż z zapłatą za zaliczeniem pocztowym. Terminem powstania obowiązku podatkowego będzie data dokonania dostawy lub wykonania usługi.

Jeżeli przedsiębiorca otrzyma całość lub część należności jeszcze przed dostarczeniem towaru lub wykonaniem usługi, zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy momentem powstania obowiązku podatkowego będzie data otrzymania zapłaty.

W roku 2014 szczególnie ważne będzie w sprzedaży internetowej, aby dostawa towarów była dokładnie udokumentowana przez firmę kurierską lub pocztę. Niezbędny jest również ścisły związek między dostawą i fakturą.

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 106e ust. 1 pkt 6 ustawy VAT faktura powinna posiadać datę sprzedaży, jednak pod warunkiem, że taka data została określona i różni się od daty wystawienia faktury. Występuje brak spójności pomiędzy przepisami ustawy o VAT, a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), w której za datę księgowania przychodu uznaje się datę sprzedaży lub otrzymania zapłaty, nie później jednak, niż datę wystawienia faktury. Zatem, w przypadku sprzedaży wysyłkowej wystąpi konieczność zaksięgowania przychodu zgodnie z datą wystawienia faktury, natomiast w rejestrze sprzedaży VAT kwotę podatku będzie trzeba uwzględnić dopiero w momencie dostawy, określonym na podstawie potwierdzenia otrzymanego od firmy kurierskiej.

W związku z powyższym, do prawidłowego prowadzenia księgowości firma zajmująca się sprzedażą wysyłkową powinna wykorzystywać system fakturujący, który oferuje możliwość właściwego wystawiania faktur. Niezbędne jest skorzystanie z odpowiedniego programu księgowego, który nie tylko poprawnie zaksięguje faktury i przygotuje rejestr VAT, jak również pozwoli na sprawne dokumentowanie sprzedaży w formie dokumentacji elektronicznej.

Zapraszamy do przetestowania naszego programu efaktura.

Zespół mKsiegowa.pl

17 komentarzy:

  1. Świetny i przydatny artykuł :) Osobom zainteresowanym prócz magazynowania online również wystawianiem faktur online, moge polecić stronę ceidg. Są tam między innymi omówione programy, zarówno darmowe i płatne, do wystawiania faktur i rachunków online.

    OdpowiedzUsuń
  2. Proponuję skorzystać z usług księgowych i podatkowych firmy: http://jezak.pl/en/services/ W ramach oferty można otrzymać dostęp do darmowego oprogramowania do fakturowania, dzięki czemu wystawianie faktur i rachunków przestaje być problemem.

    OdpowiedzUsuń
  3. Przy sprzedaży internetowej do płatności zawsze można zastosować PayPal https://www.cashbill.pl/platnosci/paypal jako jeden z systemów płatniczych. Ja u siebie w sklepie mam to już wdrożone.

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo mi się podoba ten wpis. Zapewne trochę się już pozmieniało, ale myślę,że post dalej jest aktualny :)

    OdpowiedzUsuń
  5. jak dla mnie najważniejsze jest to, aby mieć pewność że dzięki karcie wielowalutowej https://www.igoriacard.com/karta-przedplacona-na-wakacje będę mógł zapłacić nawet w internecie jeśli będę za granicą. Uważam, że tego typu rozwiązania są bardzo fajne i oszczędzają czas i pieniądze.

    OdpowiedzUsuń
  6. Biuro rachunkowe www.eRachuba.pl to najlepsi specjaliści w branży. Od lat korzystam z ich usług i jak dotąd nigdy się nie zawiodłem.

    OdpowiedzUsuń
  7. Dużą zaletą sprzedaży internetowej jest jej elastyczność. Przykładowo kupujący mogą skorzystać z wielu dogodnych form płatności oraz wysyłki. Systemy płatności mobilnych np. https://www.przelewy24.pl/rozwiazania-platnicze/mpos24 umożliwiają dokonanie szybkich transakcji przy pomocy wszystkich urządzeń mobilnych. Aby z nich skorzystać wystarczy przeważnie pobrać odpowiednią aplikację na telefon.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
    2. Uważam również, że warto zająć się sprzedażą online. Nie dawno ukończyłam tworzenie własnego sklepu internetowego i zdecydowałam się go zintegrować z Sendit. System umożliwia m.in. zaawansowane śledzenie nadanych przesyłek https://www.sendit.pl/sledzenie-przesylek/, a także możliwość wygodnego skorzystania z oferty wielu kurierów. Dzięki temu nadawanie nawet dużych ilości paczek jest niezwykle łatwe i szybkie.

      Usuń
  8. Młode i małe przedsiębiorstwa, które stawiają swoje pierwsze kroki w danej branży, mogą być niekiedy podatne na różne zatory finansowe. W takiej sytuacji właścicielom firm przychodzi z pomocą efaktoring. Opracowana przez instytucję NFG http://nfg.pl/ usługa faktoringu online pozwala przedsiębiorcom w szybki sposób uwolnić dodatkowe środki z faktur. W ten sposób firmy mogą się również wstrzymać przed zaciąganiem nowych zobowiązań finansowych, które mogą prowadzić do zadłużenia.

    OdpowiedzUsuń
  9. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  10. Jako eRachuba http://www.erachuba.pl realizujemy zlecenia z różnych obszarów Polski.

    OdpowiedzUsuń
  11. Gdybyście chcieli skorzystać z pomocy firmy księgowej to ja polecam https://www.crowe.com/pl/services/doradztwo-podatkowe oni oprócz księgowości zajmują się doradztwem podatkowych, usługami prawnymi czy usługami IT. Koniecznie zobaczcie na ich stronę tam znajdziecie też kontakt. Polecam.

    OdpowiedzUsuń
  12. Osobiście ja się tymi sprawami nie zajmuję i jak prowadzę firmę to przede wszystkim rachunkami zajmuje się biuro rachunkowe. Również rozważam rozpoczęcie outsourcingu HR http://www.ekonomka.pl/outsourcing-hr-kiedy-bedzie-dobrym-rozwiazaniem/ gdyż myślę, że może to być bardzo fajne rozwiązanie.

    OdpowiedzUsuń
  13. Warto korzystać z różnych systemów które ułatwiają prowadzenie firmy, nie tylko do wystawiania faktur.

    OdpowiedzUsuń
  14. Program do wystawiania faktur plus MonPay do monitorowania terminowych płatności - takie połączenie pomogło naszej firmie znacznie poprawić rachunek przepływów pieniężnych. Klienci nie zalegają nam z zapłatą a my nie zalegamy dostawcom. Co wcześniej niestety dość często się zdarzało.

    OdpowiedzUsuń
  15. Przyznaję, że jeszcze nie orientuję się w takich kwestiach podatkowych, dopiero zaczynam rozkręcać swój biznes. Ale z tego co czytam to lepiej zdecydować się na współpracę z biurem rachunkowym również zajmującym się doradztwem podatkowym jak https://wzpartners.pl/ . Tutaj mają bardzo duże doświadczenie i obsługują kompleksowo firmy.

    OdpowiedzUsuń