piątek, 20 września 2013

Zmiana definicji importu towarów w świetle znowelizowanych przepisów


Jedna z ważniejszych zmian jakie weszły od 1 kwietnia 2013 r. dotyczą zmiany definicji importu towarów. Ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r. poz. 35) podaje nową definicję importu.

Punkty 7 i 8 art. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług otrzymują brzmienie:
„7) imporcie towarów – rozumie się przez to przywóz towarów z terytorium
państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej".

W praktyce, zmiana definicji importu towarów nie wprowadziła zmian w opodatkowaniu importu towarów. Import podlega opodatkowaniu w Polsce. Podatkiem VAT od importu towarów objęty jest przywóz na terytorium Polski towarów z państwa trzeciego, czyli nienależącego do Wspólnoty Europejskiej. Dotyczy to też przesyłek otrzymywanych spoza wspólnoty niezależnie od tego, czy odbywa się w ramach działalności gospodarczej, czy też nie.

W przypadku zakupu towaru w innym państwie Unii Europekskiej nie mamy więc już do czynienia z importem w świetle znowelizowanej ustawy. Taka sytuacja, to wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT). Dotyczy to oczywiście zakupu na terytorium naszego kraju towarów od podmiotu, który w Polsce nie posiada siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

Zmiana przepisów dotyczy też WNT. Jeżeli podmiot, który w Polsce nie posiada siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej zarejestruje się dla podatku VAT w Polsce, to będzie musiał sam zapłacić podatek z tytułu dostawy dokonanej na terenie Polski. W takim przypadku nabywca nie musi wiec płacić podatku z tytułu nabycia towarów.

W programie mksiegowa.pl zmiana ustawy wymaga dodatkowej konfiguracji podatku VAT. Zakup (WNT) od podmiotów posiadających siedzibę w Polsce powinien być skonfigurowany jako NP. Nie ma w tym wypadku konieczności księgowania podatku naliczonego od zakupu, który jednocześnie był związany z takim samym podatkiem należnym.

3 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy wpis. Wszystkim osobom poszukującym solidnych podestów przemysłowych w dobrej cenie, polecam odiwedzić stronę - podesty premysłowe

    OdpowiedzUsuń
  2. Hej! Jeśli prowadzicie swoją firmę (lub ogólnie zajmujecie się księgowością), to z pewnością przypadnie wam do gustu ten internetowy program do wystawiania rachunków od iFirma. Jest nie tylko banalny w obsłudze, ale i darmowy :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie znam się na takich przepisach dlatego nie jestem księgową. A w mojej firmie wszystkie usługi z zakresu księgowości, podatków , kadr i płac powierzyłam firmie z polecenia https://wzpartners.pl/. Mają swoje biuro w Warszawie i w Poznaniu także. Dokładny zakres usług znajdziecie na stronie wskazanej wyżej.

    OdpowiedzUsuń